Anděl Páně 2
Na vlně vánoční laskavosti. (Anděl Páně 2) • Autor: 21551313003

Býval to exkluzivní artikl československého filmu. Zboží určené na export s výjimečnou reputací i jistota pro tuzemská kina. Česká pohádka je skoro terminus technicus. Řada z těch vyrobených před rokem 1989 je živá i pětadvacet let po revoluci a některé z nich, jako třeba Tři oříšky pro Popelku, se staly součástí zlatého fondu. Opěvovaný žánr však evidentně ztrácí obsah: většinu porevolučních děl nic podobného nečeká. Aktuální masivní úspěch pohádky Jiřího Stracha Anděl páně 2 – během dvou týdnů ji vidělo přes čtyři sta dvacet tisíc diváků, což je tolik, kolik přišlo celkově třeba na poslední bondovku nebo na animovaný Madagaskar 3 – dokazuje, že české publikum na pohádky stále slyší. A to přesto, že těch, které by skutečně stály za pozornost, je minimum. Přísně vzato je dokonce možné tvrdit, že česká pohádka je – jako Sněhurka, na niž zapomněl princ – mrtvá. Otázkou zůstává, co ji dnes může nahradit.

Dvojsečná zbraň

Výpravné pohádky vyrobené před rokem 1989 znamenají pro spoustu diváků řemeslný i vypravěčský vrchol. Po nečekaném úspěchu Pyšné princezny v roce 1952 se z pohádky stal prestižní žánr, do nějž státní monopol investoval i s vidinou prodeje do zahraničí. Byly tak na ně kladeny nároky, jež nebyly čistě ideologické. Po letech fungují také proto, že musely být přitažlivé i mimo komunistické Československo. Tři oříšky pro Popelku se například prodaly do desítek států a dodnes jsou součástí národní kultury nejen v…

I_obalka R52_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka R52_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jindřiška Bláhová

redaktorka, kultura

blahova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 588

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte