Vinarice u Kladna, hornicky skanzen Dul Mayrau.
Vinařice u Kladna, hornický skanzen Důl Mayrau. • Autor: Matěj Stránský

Horník Ivan J. má za sebou další šichtu, na které se do hlubin země noří už sedmnáctý rok. Spolu s kolegy po ranní směně opouští bránu Dolu Paskov a stejně jako oni ví, že tady na těch jamách už se jim to krátí. Před třemi týdny věřitelský výbor firmy OKD rozhodl, že Paskov koncem března příštího roku definitivně zavře. A taky to, že místo dříve slíbených 12 platů odstupného dostanou horníci na odchod maximálně sedm výdělků, protože na víc firma v insolvenci nemá. „V mém případě je to zhruba 220 tisíc korun,“ vypočítává později v restauraci U Křivého psa ve Frýdku-Místku Ivan: jeho průměr na směnu je 1450 korun, směn v měsíci 22, to celé krát sedm let. „A půjdu do předčasného důchodu, ten mi vyjde zhruba na 16 tisíc korun. Dál pracovat, to už ani náhodou,“ říká horník, který má v jedné z paskovských šachet na starosti hydrauliku, což znamená, že zhruba čtyřikrát týdně fárá do hlubin, až kilometr pod zem.

Miliony pro špatné hospodáře

Dál pracovat by čtyřiapadesátiletý Ivan, který nechce zveřejnit své příjmení, mohl – stejně jako jeho kolegové, z nichž tu po první loňské vlně odchodů zbývá zhruba 1300 lidí. Firma je láká, aby po zavření Paskova přešli do dolů na Karvinsku, kde se bude uhlí dál dolovat, dokonce jim po listopadové schůzi věřitelského výboru nabízejí 80 tisíc náborový příspěvek, pokud neskončí a na nabídku kývnou. „Ale nekýváme. Komu to vyjde na předčasný důchod, ten do něj jde. Tři roky se tu ten krach vleče, máme toho plné zuby, jsme z toho unavení.…

I_obalka_R50_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R50_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ivana Svobodová

redaktorka

Ivana Svobodová

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte