Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Od kmotra Mrázka k fenoménu Babiš

Jak se změnily časy od vraždy bosse českého podsvětí

Vzpomínka na vraždu vládce českého podsvětí Františka Mrázka před deseti lety vyvolává otázky. Kdo ho tehdy zavraždil? Proč nebyla jeho smrt nikdy objasněna? A hlavně – jak moc se od té doby změnilo „prorůstání organizovaného zločinu do státní správy“, jež Mrázek zosobňoval? Zatímco první dvě otázky zůstávají bez odpovědi, na tu poslední se už něco říct dá. Zprávy tajných služeb, policejní analýzy i fakta dostupná ve veřejném prostoru odhalují, že skončila fáze, kdy se tu ekonomický prostor snažili ovládnout někdejší veksláci používající metody korupce a podvodů, které se jim vyplatily za minulého režimu. A začala nová, západnější éra, kdy je nutné obtížně rozlišit podvod a krádež od rafinovaného, ale ještě zákonného obchodu.

Dostat se ke zdrojům

Řada známých představitelů „vekslácké“ éry je dnes mimo hru. Mrázek je mrtvý, Krejčíř ve vězení v Africe, Pitr si odseděl trest a podobné je to s mnoha dalšími, kteří do party patřili. Scénu opustili i kmotři, Roman Janoušek je ve vězení, další – třeba Alexandr Novák – jím prošli nebo jsou obžalováni. Všem zřejmě zůstaly nějaké majetky, nicméně je vyloučeno, že by se mohli pustit do machinací o velké státní peníze a majetky. A o to tehdy šlo.

Gangsteři a kmotři za Mrázkových časů bojovali s nastupujícími byznysmeny, jako byl Andrej Babiš, o zdroje bohatství. Třeba o společnost Setuza, jež jako výrobce „ekologické příměsi do pohonných hmot“ slibovala pohádkové výnosy v byznysu budoucnosti. Každého z kombinátorů…

I_obal_R05_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R05_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte