Dostat se na 27. příčku v prestižním výčtu nejlepších světových měst v hodnocení The New York Times, jako se to letos zkraje roku podařilo Brnu, je docela pocta. Pro atraktivitu města pro nejbližší sousedy to však nemusí znamenat skoro nic. Přestože jihomoravské město kousek od hranic s Rakouskem vzkvétá a pyšní se funkcionalistickou architekturou, řadou nových – a dobrých – restaurací a příjemných kaváren a třeba letošní adventní trhy se vkusem a atmosférou dostaly na roveň těm vídeňským, rakouské sousedy z příhraničí Brno k návštěvě neláká. Jak se ukázalo v průzkumu provedeném studenty regionalistiky Masarykovy univerzity a jejich kolegů z Vídeňské univerzity, Rakušané kousek od hranic z regionu Hollabrunn a Mistelbach na otázku, co je napadne, když se řekne Česko, odpovídali, že levné nákupy, Praha a pivo. „Ze 446 respondentů v příhraničí v Dolním Rakousku jich zmínilo Brno sedm a všichni v souvislosti s Velkou cenou MotoGP,“ říká vedoucí projektu z MU Milan Jeřábek.

Hlavní město je těžký soupeř. tak to Brno zkusí s dobrým jídlem.

Tweetni to

Odpověď většiny z 312 dotazovaných na české straně pohraničí v okresech Břeclav a Znojmo zněla, že jako první je napadne hlavní město Vídeň – to ovšem dává jasnou logiku, protože Vídeň na rozdíl od Prahy leží kousek od hranic. Průzkum také ukázal, že hranici přejedou či překročí alespoň jednou za rok tři čtvrtiny dotázaných obyvatel Dolního Rakouska: za levnými nákupy, na výlet či za přáteli. A ze…

I_obalka_R49
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ivana Svobodová

redaktorka

Ivana Svobodová

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte