49-hlava
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

George prodělal mrtvici, po níž se jen velmi těžce pohyboval. Po třech týdnech klasické terapie se dostavily první úspěchy, kdy se za pomoci hole dokázal postavit na vlastní nohy a opatrně se šoural nemocniční chodbou.

Co se však odehrálo v následujících chvílích, působilo takřka jako zázrak. Terapeut Brian Harris bere do ruky akustickou kytaru a za pomoci jednoduchých akordů se mu daří přenést rytmus hry do rytmu Georgeovy chůze. Se zrychlující se hrou pak George přidává do kroku a za jedinou hodinu už dokáže jít sám, bez hole.

Tolik ukázka Harrisovy neurologické muzikoterapie, s níž slaví úspěchy u pacientů po mrtvici – nejen při opětovném nabývání hybnosti, ale také při stimulaci řečových center. Hudba má blahodárný účinek na obojí. A je to právě hudba, která může změnit pojetí zdravotní péče.

Přemýšlí jako terapeut

Nálodotvorné, relaxační i motivační schopnosti hudby jsou známy od nepaměti. Streamovací služba Spotify poskytuje jak playlisty písní k joggování, tak miliony seznamů pro boj s nespavostí. V poslední době jde ale vývoj dál: za hranici civilizačních chorob do oblastí, kde se hudba potkává s medicínou.

S rozvojem technologií se objevuje čím dál více společností, které zkoumají účinky hudby na oblasti mozku, jež nesouvisí s pocity libosti při poslechu, ale působí příznivě na pohyb, řeč či paměť. Co Brian Harris započal s kytarou v ruce a nabízel vybraným pacientům, měly by k širší veřejnosti dostat hudební aplikace, které vyvíjí jeho…

I_obalka_R49
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1538

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte