Když demokraté rozjímají o svých neúspěších v listopadových volbách, většinou se shodují na řešení. Domnívají se, že strana potřebuje spíše ekonomicky populistickou politiku. Tím ale přehlížejí základní skutečnost: většina lidí nevolí na základě politiky.

Objevily se excelentní politologické a psychologické výzkumy toho, jak lidé volí. Závěr je jednoznačný. Gabriel Lenz ve své pozoruhodné knize Follow the Leader? (Následovat vůdce?) z roku 2012 napsal: „Voliči si nevybírají mezi politiky podle politických postojů; voliči přejímají politiku, kterou preferují jejich oblíbení politikové.“

A jak si voliči své politiky vybírají? Je to instinktivní rozhodnutí, spíše emocionální než racionální. Většinou závisí na tom, jestli se identifikují s politikem v sociálním a psychologickém smyslu.

Christopher Achen a Larry Bartels v nedávno vydané významné knize Democracy for Realists (Demokracie pro realisty) ukazují, že klíčem k pochopení volebního chování jsou „skupinové sympatie“ a „sociální identity“. Psycholog Jonathan Haidt podepřel tento názor množstvím výzkumů, z nichž vyplývá, že lidé si politické názory vybírají na základě své kmenové příslušnosti.

Potíž Demokratické strany nespočívá v tom, že by její politika nebyla dostatečně progresivní nebo populistická. Už teď jsou demokraté progresivní a rozhodně mnohem populističtější než Republikánská strana, a to téměř ve všech aspektech. A přesto v posledním desetiletí obsadili republikáni vlády států Unie,…

I_obalka_R49
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte