Kultura

Lstivé hvězdy nad Zélandem

Novozélanďanka Eleanor Catton se v roce 2013 stala nejmladší laureátkou Man Bookerovy ceny za svůj druhý román Nebeská tělesa. Zároveň nejdelší vítěz soutěže zdánlivě zapadá do trendu mohutných neoviktoriánských románů podložených výzkumem, ale autorku nezajímají skryté aspekty tehdejší éry ani společenská nerovnost. Děj se odehrává v šedesátých letech 19. století, kdy Nový Zéland zachvátila zlatá horečka. V ošuntělém hotelu se schází tucet mužů ‒ zlatokopecký magnát, čínský provozovatel opiového doupěte či maorský hledač jadeitu. Chtějí rozluštit tajemství, v němž figuruje nález zlatého ložiska, zmizení úspěšného prospektora a tajemný muž s jizvou. Všichni mají na řešení osobní zájem, přesto před sebou navzájem leccos tají. Stejně jako román, v němž se objemný „osudový“ příběh čím dál víc podobá světu kukátkového jeviště, který upozorňuje na svou umělou podstatu.

Kniha na první pohled napodobuje senzační romány 19. století: spletitým dějem plným záhad, květnatým jazykem či lákavými anotacemi na začátku kapitol. Navíc je uvozují informace o hvězdných konstelacích, pod jejichž vlivem se události odehrávají, a každá postava je spojena se znamením zvěrokruhu. Jenže autorka s tím vším nakládá čím dál svévolněji. Vždy když máme pocit, že se dobíráme něčeho skutečného, posune se perspektiva a nejsme pravdě o nic blíž než předtím. Co knihu povyšuje nad výpravnou historickou detektivku, je právě struktura: výpovědi se nepatrně liší, román je plný předznamenání a zpětných…

I_obalka_R48_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R48_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte