Po třiadvaceti letech končí v Motole svépomocná rodičovská ubytovna, již provozovalo sdružení Klíček. Jeho zakladatelé, Markéta a Jiří Královcovi, začali chodit do Motola jako studenti dobrovolníci už koncem osmdesátých let. Všimli si, že rodičům (nemocnice má skoro šest set dětských lůžek) ze všeho nejvíc chybí zázemí. Přátelské místo, kde by si po celodenním sezení u lůžka dítěte mohli odpočinout, vyprat, uvařit, nabrat nové síly.

Královcovým se podařilo nemocnici přesvědčit, aby jim dala k dispozici něco přes sto metrů čtverečních, vznikly čtyři pokoje se společným zázemím. Ročně se tady vystřídá okolo osmi set lidí. Ve stejném objektu je také nemocniční ubytovna. Jenže i když ji Motol vylepšuje, atmosféru čtyř pokojů Klíčku zdaleka nemá, nejsou tu dobrovolníci, kteří rodičům pomáhají vyznat se v nemocnici i v Praze, a hlavně, třeba díky vánočnímu cukroví na stole, se cítit co nejvíc jako doma.

Navzdory nadšení rodičů brala nemocnice Královcovy vždy jako vetřelce. I proto, že zakladatelé rodiče poučovali o jejich právech při neshodách s lékaři. Jejich ubytovna se navíc od té nemocniční liší nejen cenou (stojí padesát korun, nemocnice chce sto dvacet korun za noc), ale hlavně tím, že ubytuje každého, kdo chce. V motolské ubytovně mohou přespávat jen ti, kterým to doporučí lékař, protože je to podle něj pro nemocné dítě prospěšné. Když rodiče trvají na tom, že navzdory názoru lékaře chtějí být potomkovi nablízku, je tu pro ně Klíček anebo nemocniční hotel, ten už ale…

I_obalka_R44
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R44
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte