Tisk

Chránit historické nebo přírodní cennosti je běžný atribut vyspělých států. V Česku je ovšem cesta k téhle běžnosti občas značně křivolaká. Důkazem je novela zákona, která má přinést kvalitnější ochranu národních parků. Dolní komora parlamentu se jí zabývá už téměř rok a půl, stále ale není hotovo. Naposledy bylo závěrečné hlasování odloženo předminulý týden. Důvody byly zdánlivě banální – poslanci se zdrželi při schvalování nijak zvlášť sledovaného zákona o vinařství. Na národní parky pak nezbyl čas. To může být problém.

Přitom by neměl být. Ministr životního prostředí Richard Brabec dokázal po nástupu do funkce bez většího zaváhání odmítnout dlouholetou snahu lobby majitelů šumavských pozemků a místo speciálního zákona o Šumavě, který měl ochranu rozvolnit, začalo jeho ministerstvo pracovat na tom, co mu doporučovali experti na ochranu přírody – tedy na obecné normě pro všechny národní parky v Česku. Ta nemá pojímat Šumavu jako speciální útvar a chce zpřísnit ochranu všude. Výsledkem podoby zákona je kompromis, vůči němuž mají výhrady kromě šumavské lobby i aktivisté. Těm prvním se nelíbí, že novela omezuje nakládání s pozemky (měnit jejich způsoby využití má být možné jen se souhlasem vedení národních parků) a také že stát počítá se zvětšováním plochy divočiny až na polovinu rozlohy parků. V otázce divočiny spočívá i hlavní výhrada aktivistů: podle nich jde o prázdnou deklaraci, jež neobsahuje závazné termíny.

Na druhou stranu aktivisté by i přes svoji kritiku…

I_obalka_R44
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R44
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2276

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte