Andrej Babiš dostal osmiměsíční odklad, aby se jako ministr aspoň formálně zbavil kontroly nad impériem Agrofert a médii, která dnes vlastní. Senátoři minulou středu vrátili zákon o střetu zájmů (který se mimo jiné týká i současného ministra financí) k opětovnému projednání do sněmovny. Není nutné v tom hned vidět úlitbu mocnému miliardáři. Podle Senátu je odklad nutný proto, že stát není na změny „logisticky“ připraven. V Česku zatím chybí registr, který bude evidovat stovky podrobných a veřejně přístupných majetkových přiznání politiků. V tom je podle senátorů podstata zákona mnohem spíše než v potřebě usměrnit jednoho vlivného muže.

Projde to

Senát nezměnil na zákonu dodaném sněmovnou nic jiného než počátek jeho účinnosti. Z 1. ledna 2017 ji posunul na počátek září téhož roku. „Nešlo o Babiše. Je jasné, že ministerstvo spravedlnosti nemá šanci stihnout připravit registr, v němž se budou shromažďovat elektronická majetková přiznání,“ vysvětluje senátor Jaroslav Kubera. Podle iniciativy Rekonstrukce státu, která pro zákony vytrvale lobbovala, je podstatou změny právě elektronické přiznání lidí, kteří vstupují do vysoké politiky (poslanci, senátoři a ministři). Kompletní majetek budou přiznávat také vojáci od plukovníka výš, vysocí státní úředníci a soudci (jejich evidence však bude neveřejná). Politici musí přiznávat majetek i nyní, ale současná praxe je bezzubá: hlásí se pouze majetek nabytý v době své funkce a současná norma umožňuje řadu fíglů, jak se přiznání…

I_obalka_R43
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R43
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2732

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte