Spojené státy ponechaly Aleppo svému osudu. Po dlouhé snaze dosáhnout diplomatického řešení syrského konfliktu, jenž vysílá miliony běženců směrem do Evropy, oznámil minulý týden americký ministr zahraničí John Kerry, že jeho vláda hází ručník do ringu a ukončuje vyjednávání s Ruskem. Konec jednání znamená pád druhého největšího syrského města do rukou diktátora Asada a jeho ruských spojenců, ale také konec koordinace útoků proti Islámskému státu. A podle posledního prohlášení OSN, východní část Aleppa, tedy ta, kterou drží protivládní jednotky, bude do Vánoc nejspíše srovnána se zemí.

To zní jako čistá kapitulace a do značné míry tomu tak skutečně je. Důležité ale je, že jako prohru je nutné chápat už i samotné podmínky původně dohodnutého příměří. Dohoda předpokládala, že Bašár Asad zůstane u moci, a skutečnost, že na to sunnitští povstalci v Sýrii přistoupili, ukazuje, že tahají za kratší konec provazu. Teď, když Rusko a syrská armáda zaútočily na Aleppo, je nanejvýš pravděpodobné, že protiasadovští povstalci ztratí poslední městskou základnu.

Vřelé sympatie

Rusko i Američané sledují v Sýrii rozdílné cíle a to zásadně snižuje pravděpodobnost, že by se jejich zájmy mohly protnout. Putin chce nejen udržet u moci Asadův Rusku nakloněný režim a s ním základnu na břehu Středozemního moře, potřebuje také konflikt a úspěchy, jež by ukázaly stoupající význam jeho země. Rusko je v ekonomické krizi a obnovená vlna nacionalismu je hlavním nástrojem, který ospravedlňuje…

I_obalka_R41
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R41
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1855

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte