Kultura

Holka pro všechno

Jsem holka pro všechno. Všechno umím, všechno dělám. Hlídání dětí. Uklízení. Nakupování. Venčení.“ Tak zní inzerát, který manžel Kristýny Schneider objeví v obchodě s potravinami a kterým vše začne. Do předměstské domácnosti, kde novopečená apatická matka celé dny polehává na gauči, sleduje americké seriály, popíjí vodku a takřka nejeví zájem o svou dceru, přichází mladičká a pohledná chůva Marie. Mezi oběma ženami okamžitě začne jiskřit erotické napětí.

Po bezprecedentním úspěchu debutu Vlhká místa, který proslul barvitými popisy sexuálních scén, přímo přetékal tělesnými tekutinami a zároveň se stal nejprodávanější německou knihou roku 2008, přichází Charlotte Roche se třetí prózou Holka pro všechno. Hlavní hrdinkou je tu opět žena ponořená do obsáhlých vnitřních monologů, jež svůj vztah vůči světu odvozuje od toho, jak se snaží přivyknout svému tělu i myšlenkám, které změnil porod.

Zatímco Vlhká místa provokovala čtenáře explicitním pohledem na sexualitu osmnáctileté hrdinky, Kristýna Schneider v Holce pro všechno láme jiné tabu. Charlotte Roche líčí portrét ženy, která zjišťuje, že narození potomka ji zdaleka nenaplnilo takovým štěstím, jaké čekala. Naopak se od dcery odtahuje. Když brečí, doufá, že se o ni postará manžel, a postupně mateřské povinnosti přehazuje na chůvu. Sama – zřejmě v poporodní depresi – uniká do snů, spánku, na hodiny fitness či se baví flirtováním s Marií.

Kristýna Schneider by za jistých okolností mohla…

I_obalka_R40_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R40_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1538

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte