Při pohledu na honosnou budovu německého Goethe-Institutu na nejnablýskanější části pražského nábřeží není až tak těžké podlehnout dojmu, že právě takhle vypadá kulturní imperialismus. Současně ale panuje celosvětová shoda, že zřídit v cizí zemi kulturní centrum je prostě dobrý nápad, který v sobě nese například šanci ukázat svou zemi v přívětivém světle nebo nabídnout domácím umělcům a vynalézavým firmám zahraniční publikum a zákazníky.

Se slušným výsledkem se přesně o tohle už dvacet let pokoušejí Česká centra ve dvaadvaceti městech světa na třech kontinentech. A teď to možná skončí: během rozpočtových tahanic visí ve vzduchu reálná hrozba, že od
1. ledna bude Česko muset velkou část svých poboček po světě zavřít. V celém příběhu přitom figuruje částka, která je z pohledu státního rozpočtu doslova nepatrná: osmdesát milionů korun.

Sto dvacet a dost

Česká centra od svého počátku žijí hlavně ze dvou zdrojů – jedním z nich je Český dům v Moskvě, kancelářský komplex, který patří ministerstvu zahraničí a nabízí komerční pronájmy. Druhou je ministerský příspěvek. Před osmi lety činil sto dvacet milionů korun. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) jej v následujících letech při úsporách osekával a sestupný směr trval i po jeho odchodu. Dnes je na úrovni čtyřiceti milionů korun – a to je částka, kterou mají Česká centra přislíbenu na příští rok.

Spolu s tím začaly klopýtat moskevské kanceláře. Ruská ekonomika kvůli nízké ceně ropy a západním sankcím padá…

I_obalka_R40_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R40_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte