63_MISTA_repro respekt
Kavárna Perfect World, místo se srdcem, Americká 845/18, Plzeň, otevírací doba po–pá 9–21 hod., so–ne 13–20 hod.; program akcí na www.perfect-world.cz/kavarna nebo facebookovém profilu

Sdílet se dá ledacos. Nejen fotky z dovolené na sociálních sítích či auto napůl se sousedem, ale i lednička. Konkrétně její obsah. Jedna taková veřejná lednice nyní funguje v kavárně Perfect World v centru Plzně.

V zahraničí jde často o pomoc lidem bez domova, tady spíše o sdílení potravin a jejich neplýtvání, tzv. foodsharing. Přebytky, jež by jinak skončily v popelnici, pošlete jednoduše dál – do ledničky veřejné. Odnést si může kdokoli cokoli. A funguje to samozřejmě taky opačným směrem. Třeba v Berlíně podobných lednic najdete desítky, u nás se zatím ví o dvou – jedné v Českých Budějovicích a druhé tady, v kavárně Perfect World, jež funguje od jara 2014.

Tohle místo je ostatně celé tak trochu kavárnou naruby; jde proti všemu, co dělá běžnou kavárnu kavárnou. Interiér je sice dostatečně kavárenský: najdete tu klavír, dětský koutek, kavárenské sezení na pohovkách, taburety, houpačky i koberec, kde můžete relaxovat, knížky na půjčování, plátno a projektor, kulturní a vzdělávací akce dopoledne i večer, určené publiku od studentů přes matky s dětmi po seniory. A taky zeď přání, kam lze napsat svůj sen.

63_MISTA2_repro respekt

Ale pozor, zouvají se tady boty. Nejde o to, že zaneřádíte koberec, ale měli byste se tu prý cítit jako doma. Můžete si sami uvařit některý ze sypaných čajů nebo čerstvě mletou kávu a posloužit si domácím sendvičem či kouskem dortu. Nebo to nechat na obsluze, záleží na vás. Po ceníku či nápojovém lístku byste se ale pídili marně, v téhle…

I_obal_R04_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R04_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Mázdrová

redakce vydání

mazdrova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 432

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte