Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura, Kultura

Zahodit dobré nápady

Michael Price, skladatel hudby k televiznímu Sherlockovi, přijíždí do Prahy s autorským programem

Alexander Schneider • Autor: Alexander Christopher Mathias Schneider
Alexander Schneider • Autor: Alexander Christopher Mathias Schneider

Nebude to už trvat ani dva měsíce a celá ta adrenalinová jízda se spustí nanovo. První klapka další série globálně úspěšného televizního seriálu Sherlock padne v dubnu a hudební skladatel Michael Price u toho nebude chybět. Titulní dynamická melodie, kterou napsal společně s Davidem Arnoldem a jež cyklus od roku 2010 uvádí, se stala jednou z nejikoničtějších televizních znělek nového tisíciletí. Zlidověla natolik, že se na YouTube objevují rozmanité coververze od folkových po metalové. Tím práce samozřejmě neskončila, pro každý díl je třeba napsat 60–70 minut nové hudby – a jak je při filmování zvykem, odehrává se to v šibeničních termínech.

Už několik let zažíváme bezprecedentní nárůst v počtu nových původních seriálů, jen ve Spojených státech to loni bylo přes 400 premiér a Evropa nezaostává. S tím jde ruku v ruce zvýšená poptávka po hudbě a rostoucí tlak na skladatele. „Než se má začít s natáčením, sejdeme se Davidem Arnoldem na večeři nebo chodíme parkem a nadhazujeme si motivy, které nám pochopitelné připadají dobré,“ popisuje Price po telefonu ze svého londýnského studia. „Když pak ale vidíme první sestřih, dojde nám, že se k němu vůbec nehodí a musíme začít znovu. Možná to je na profesi skladatele filmové hudby to nejdůležitější: Mít odvahu nápady zahazovat.“

Týdny do sherlockovského zápřahu ovšem držitel ceny Emmy tráví způsobem, který není pro muže jeho branže typický. Nestává se často, aby si skladatel filmové hudby našel čas vydat album s původním…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.