Národní divadlo, manifestace pro Říši, herec, herci, hajlování
Zločin, který ohrozil i divadlo. (Národní divadlo, červen 1942) • Autor: ČTK

Venku už na něj čekali. Režisér Jan Sviták byl na rozvášněné lidi zvyklý, vždyť to bylo docela nedávno, co se musel prodírat nadšeným davem aplaudujícím mu v Lucerně po premiéře jeho Přednosty stanice. Jenže tentokrát stál před úplně jiným publikem a v úplně jiné situaci.

Desátého května 1945 ráno ho ve spodním prádle vyhodili příslušníci Revoluční gardy ze dveří vyšetřovny v Bartolomějské ulici. Hlídkující dav se ho okamžitě zmocnil. Padaly první nadávky o „kolaborantské svini“, první plivance, první rány. Pak někdo vykřikl, že to byl Sviták, kdo svým udáním poslal písničkáře Karla Hašlera na smrt do koncentráku. Byla to lež. Ale atmosféra ještě víc zhoustla a lynčovaný režisér upadl na dlažbu. Za pár hodin ho z ní zvednou, to už ale bude mít prostřelenou hlavu. Pravděpodobně ho popravil procházející rudoarmějec, který vyslyšel přání zfanatizované masy, aby za ni dodělal špinavou práci.

Jan Sviták je nejbrutálnější obětí poměrů, které v české kinematografii nastaly po okupaci. Poměrů, jež jsme zvyklí označovat slovem kolaborace. Nešlo zdaleka jen o herečku Lídu Baarovou, jejíž milostné vzplanutí k ministrovi propagandy Goebbelsovi nyní ožívá díky hned dvěma biografickým filmům (více v recenzi na str. 54–55). Hrát ani točit se nedá do šuplíku a nástup nacistů k moci byl pro filmaře a herce první zkouškou, jestli se dá udržet profesionální kariéra i v nesvobodných poměrech, aniž se umělec zaprodá ďáblu. Ve čtyřicátých letech přitom nemohli tušit, že…

I_obal_R04_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R04_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1793

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte