4-kom2
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Budoucnost festivalu Struny podzimu je nejistá, jeho letošní jarní galavečer se konat nebude. Zpráva, která se minulý týden prohnala kulturními rubrikami, přitom zazněla zcela nečekaně.

Festival svým zacílením na soudobou klasiku, jazz a hudbu mimo západní popový kánon už dlouhodobě patří k vrcholům pražského kulturního života. Před pár měsíci zakončil sezonu dvacátým a co do návštěvnosti opět úspěšným ročníkem, jeho finanční situace byla nebývale stabilizovaná. Po programové stránce byl čím dál zajímavější a pestřejší.

Za otřesem zajetého podniku stojí lidský rozměr, vyčerpání sil i rozchod ústřední dvojice, která festival společně budovala patnáct let: zakladatele a uměleckého ředitele Marka Vrabce a výkonné ředitelky Dany Syrové.

Marek Vrabec situaci koncem týdne sice zklidnil prohlášením, že změna týmu značku neohrozí, ovšem již nyní lze spekulovat, že bez galavečeru, který mířil na mecenáše, budou Struny podzimu na prahu své třetí dekády nejspíš skromnější.

Především ale nová situace ukazuje, v jak křehkém postavení se v Praze a Česku obecně stále nachází tento typ vyšší, přesto však přístupné a zajímavé kultury, jež nás přibližuje k západním metropolím, jako jsou Vídeň či Berlín.

Schopní a pestrobarevní

Struny podzimu bez nadsázky rozšiřují zdejší kulturní obzory, nečekaně míchají žánry a vyhledávají pro ně netypické prostory. Díky tomu mohl popový písničkář Rufus Wainwright vystoupit na pódiu Stavovského divadla, držitel Pulitzerovy ceny David…

I_obal_R04_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R04_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1538

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte