Kultura

Berlínský zápisník

Doře Kaprálové, ženě mnoha povolání, vyšla druhá samostatná beletrie Berlínský zápisník. Kniha je to zvláštní – tekutá. Podnět pro její napsání dal schopný nakladatel Martin Reiner, jenž Kaprálovou (podobně jako v minulosti mnoho jiných) požádal, aby napsala na jeho web každý týden jeden text. Autorka žijící v Berlíně souhlasila a začala zachycovat život ženy, matky, začínající dokumentaristky, rodilé Brňanky, pozorovatelky a pochybující intelektuálky… Ta četnost je namístě: přes tolik různých brýlí se Kaprálová na svět kolem dívá, mezi tolika rolemi těká a pod tolika vlivy se ocitá její psaní.

Nejde ale o deník v pravém slova smyslu. Reálné situace jsou impulzem k fikci, která sune skutečnost k zajímavějším pointám. Hranice je propustná jako říční hráz postavená dětskýma rukama za letního odpoledne. Je tu pro chvilkovou radost, pro hru; ale voda spěchá dál a s ní myšlenky, pozorování a dojmy stahující do proudu další metafory, mikropointy a přirovnání. Kaprálová má cit pro obrazy, kterými dokáže zastavit čas a obyčejné příhody významově povýšit: „Najednou mě něco ostře řízlo do jazyka. Střep, sklo, z jazyka mi tekla krev. Bylo to hloupé. Bylo to zvláštní. Vedle našeho stolku seděl neslyšící chlapeček. Naše jazyky se v tu chvíli spojily.“ Je také schopná stylistka a nechybí jí humor a provokativnost, byť občas až moc rostoucí ze stereotypních představ o femme fatale.

Zvlášť v závěru nicméně dostávají konkrétní situace víc prostoru; s tím se těkání vytrácí a…

I_obalka_R39_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R39_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte