Smrt celebrity vnáší do veřejného prostoru zvláštní nálady. Truchlení se projeví nejen v dojetí, ale také ve snaze maximalizovat komerční zásah. Nastává příležitost vydat neslyšené nahrávky. To je i případ Davida Bowieho, jehož tři nepublikované písně se v říjnu, tedy deset měsíců po zpěvákově smrti, objeví na trhu společně s muzikálovými interpretacemi největších hitů. Fascinaci i touhu pochopit proměnlivého umělce podporuje výstava David Bowie is, jež trhá návštěvnické rekordy a po zastávkách v Evropě míří do Japonska.

Podstatnější než smutek měřitelný penězi však je, že smrt celebrity vede k úvahám, čeho byla symbolem a jak obohatila naše životy. Tady začíná být s odstupem čím dál jasnější, že odešel tvůrce, který nejenže rozuměl rozmarům a úzkostem 20. století, ale také měl recept, jak je překonat.

Od počátku sedmdesátých let plul přes hranice identit, pohlaví i generací. Jeho genialita spočívala v tom, že každému uměl nabídnout něco. A pokaždé něco jiného. Na rozdíl od legend typu The Rolling Stones nebo Neila Younga, jejichž tvorba těží stále ze stejného kreativního zřídla, Bowie nebyl divoký a intuitivní autor, ale konceptuální umělec. Populární hudbu tvořil, ale také o ní i v samotných písních přemýšlel, což není běžné.

Užitečný klaun

„Jsem pierot,“ prohlásil o sobě v sedmdesátých letech, kdy si uvědomil, že populární hudba je commedia dell‘arte 20. století a showman s mikrofonem smutným klaunem postmoderního věku. Klaunem, který může mít na…

I_obalka_R38
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte