Správní rady sice často mluví o narušování systému, ale nejnápadnějším rysem dnešního podnikání není zvrat zaběhaných pořádků. Je to existence skupiny superhvězdných firem, které se zakopaly v srdci globální ekonomiky. Jsou mezi nimi firmy staré, například GE, jež se dokázaly změnit. Jsou tam šampioni nových trhů, jako je Samsung, kteří využili příležitost nabídnutou globalizací. Avšak elitou elit jsou technologičtí čarodějové – Google, Apple, Facebook a další –, kteří svá korporátní impéria vykouzlili z jedniček a nul.

Tyto superhvězdy lze pro mnohé obdivovat. Chrlí produkty, které zlepšují život uživatelů, od chytřejších smartphonů po ostřejší televize. Evropanům a Američanům poskytují „zdarma“ služby v hodnotě (podle odhadů) 280 miliard dolarů ročně, například vyhledávání nebo mapy. To však má dvě velké vady. Tito giganti drtí konkurenci, a aby se udrželi v čele, používají temná umění managementu. Náprava ani jedné z těchto vad není snadná. Ale jestli se to nestane, hrozí riziko prudké zpětné reakce, což bude špatné pro všechny.

Hromadění je globální trend. Fúzí a akvizic je za rok dvakrát víc než v devadesátých letech. A nejnepříjemnější je tato koncentrace v Americe. Podíl HDP generovaný stovkou největších amerických firem vzrostl ze 33 procent v roce 1994 na 46 procent v roce 2013. Pět největších bank drží 45 procent bankovních aktiv, což je ve srovnání s rokem 2000 o 25 procent víc. V zemi neomezených možností je počet startupů nejnižší od sedmdesátých let. Víc…

I_obalka_R38
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte