Graffiti na Hornoměcholupské ulici v Praze 2015
Graffiti Toy Box, Praha

Když před šesti lety rozvlnila hladinu veřejného mínění v Německu debata o imigrantech, u nás panoval klid. V českých novinách se sice občas objevila zpráva o ztroskotání člunu s běženci někde u ostrova Lampedusa, ale nic se nezdálo ukazovat na to, že by se imigrace mohla stát předmětem trpce vedené diskuse, která se ocitne na praporech extremistů. Polemickou bouři tehdy v Německu rozpoutala kniha Deutschland schafft sich ab (česky vyšla pod titulem Německo páchá sebevraždu), ve které Thilo Sarrazin napsal, že země si podkopává základy prosperity kombinací nízké porodnosti a problematické imigrace.

Autor, člen představenstva Deutsche Bundesbank, senátor spolkové země Berlín a významný člen sociální demokracie, shrnul hlavní argumentaci takto: reprodukční míra 1,3 dítěte na ženu, kterou Německo zažívá už 40 let, znamená, že rodilých Němců je v každé generaci o třetinu méně; trend by je tedy časem vymazal z mapy. A protože platí, že vzdělanější, chytřejší a úspěšnější Němci mají méně dětí, klesá Německu inteligenční potenciál a s ním i potenciální výkonnost ještě rychleji než porodnost. To spolu s demografickým stárnutím ohrožuje výkonnost německé ekonomiky, její konkurenceschopnost a tím udržení životní úrovně.

Výjimky vytvářejí dějiny

Přistěhovalectví by mohlo být prospěšné, pokud by vzdělanostní a kvalifikační průměr imigrantů přesahoval německý průměr. Podle Sarrazina však platí, že imigrace z Dálného východu úroveň kvalifikace přijímající…

I_obalka_R38
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte