37-kom2
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Vysoký komisař OSN pro lidská práva minulý týden zařadil Miloše Zemana do společnosti nejhorších západních „populistů, demagogů a politických fantastů“ a český prezident se ani nebránil. Zajd Raad Husajn přesně popsal, co si pod těmito nálepkami představuje, když prohlásil, že jmenovaní „používají polopravdy a zjednodušení“, „využívají strachů voličů“, falešně se snaží „resuscitovat minulost, svůdnou a čistou, v níž byly prosluněné louky osídleny národy sjednocenými náboženstvím a etnickou příslušností“. Mluvčí Ovčáček sice vypustil tweet, v němž označil výroky vysokého komisaře za „nepříslušné a nepřístojné“, samotný obsah projevu nicméně nevyvracel a neprotestoval ani proti společnosti, v níž se jeho nadřízený ocitl.

Zeman jistě mohl vysvětlit, v čem se představitel mezinárodního společenství mýlí, když mluví o „ponižujících rasových a náboženských předsudcích“ šířených lidmi jako Donald Trump, Nigel Farage, Marine Le Pen, Geert Wilders, rakouský prezidentský kandidát Norbert Hofer či, ano, Miloš Zeman. Český prezident se s Hoferem hodlá v nejbližší době setkat. Za společnost, do níž byl zařazen, se tedy zřejmě nestydí.

Propojování

Skutečným poselstvím projevu proneseného v Nizozemsku ale nebylo škatulkování. Husajn varoval před tím, že národovecký populismus ztratil jakýkoli ostych a stal se samozřejmou součástí západní politické scény.

Dříve izolované ostrůvky se dnes veřejně propojují. Zemana tak příslušnost v klubu nejen neuráží, ale otevřeně podporuje…

I_obalka_R37
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R37
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1664

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte