Uzbek President Islam Karimov gestures after greeting U.S. Secretary of State John Kerry at…
Islam Karimov • Autor: REUTERS

Islam Karimov vládl Uzbekistánu 27  let s šokující brutalitou. Ať zemřel, nebo žije, jeho éra se téměř jistě chýlí ke konci (v době páteční uzávěrky Respektu uzbecká vláda vydala prohlášení, že prezident Karimov zemřel). Nad jeho nešťastným lidem se teď vznášejí dvě otázky. Kdo přijde po něm? A bude to lepší? Ti, kteří tak dlouho trpěli, se už jen sotva mohou mít hůř. Uzbekistán je z pěti postsovětských režimů ve Střední Asii všeobecně považován za nejohavnější a jeho hlava za nejkrutějšího paranoika.

Zpráva o Karimovově smrti se rozšířila na Twitteru mezi pozorovateli Střední Asie 29. srpna; nezávislá, v Moskvě sídlící agentura Fergana News, která se zabývá Střední Asií, citovala nejmenované zdroje. Pověsti o blížící se smrti osmasedmdesátiletého prezidenta už v hlavním městě Taškentu kolují dlouho, ale tentokrát byly spolehlivější. Tajnůstkářský režim v prvním oficiálním prohlášení o prezidentově zdravotním stavu oznámil, že Karimov leží v nemocnici s blíže neurčenými potížemi. Jeho dcera Lola Karimovová Tilljajevová pak na Instagramu sdělila, že jejího otce ranila mrtvice. Jeho stav, uvedla, byl stabilní, prognóza neznámá. Oslavy Dne nezávislosti 1. září byly zrušeny. Ke zprávám o prezidentově smrti se vláda dosud nevyjádřila.

Jestli opravdu zemřel, co bude dál? Karimov nikdy veřejně neplánoval předání moci. Vládnout začal v roce 1989, kdy ho Kreml jmenoval šéfem uzbecké komunistické strany. Po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 se Karimov stal…

I_obalka_R36_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R36_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte