Ministerstvo dopravy letos v létě ignorovalo nabídku firmy SkyToll, která se ucházela o výběr mýtného na českých dálnicích, a prodloužilo místo toho smlouvu firmě Kapsch. Právníci SkyToll se s tím nehodlají smířit a chystají žalobu. „Ministr Ťok se s námi vůbec nebaví a Kapsch nás v médiích označuje jako pofiderní slovenskou firmičku. Do aktivit v Česku jsme investovali několik let a spoustu peněz. Nenecháme si to líbit,“ říká mluvčí firmy SkyToll Anton Bódis. Konkrétní právní kroky prý SkyToll oznámí tento týden.

Výběr mýtného na českých dálnicích, kterými projíždějí kamiony z celé Evropy, je lukrativní byznys. Od zavedení v roce 2007 na něm stát vydělal 70 miliard korun. Elektronické brány, přes které se mýtné odvádí, postavila firma Kapsch, jež od té doby mýtné vybírá.

Od samého počátku provázelo výběr této firmy podezření z korupce. Politici se loni rozhodli jej zaplašit novým tendrem. Měl proběhnout v tomto roce, ministerstvo ale vypsání nestihlo a v červenci kontrakt bez výběrového řízení opět přikleplo firmě Kapsch na další tři roky. Slovenská firma SkyToll se pokoušela přihlásit s konkurenční nabídkou. Od července prý posílá na ministerstvo dopisy, ale nikdo na ně nereaguje.

Stát s Kapschem podepsal smlouvu na provoz mýtného za 5,27 miliardy. SkyToll, který vybírá už šest let mýtné na Slovensku, tvrdí, že nabízel stejnou práci jen za 4,5 miliardy. Pětimiliardový kontrakt s Kapschem je jednou z největších českých veřejných zakázek přiklepnutých bez soutěže za…

I_obalka_R36_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R36_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte