28_zona01_jaros_R35_2016
Jeďte jinam. • Autor: Milan Jaroš

Placené parkovací zóny dobyly hlavní město a plnou nadvládu nad Prahou mají na dosah. Ulice, kde mohou bez parkovacího lístku odstavit své auto jen místní občané (poté co si koupili rezidenční kartu), se z širšího městského centra, kde fungovaly už několik let, rozšířily dál. Minulý týden je zavedla Praha 5 a 6, v říjnu se přidá Praha 8, městské části 4 a 9 už spřádají plány. Jediná čtvrť blízko městského centra, kde nadále bude platit pravidlo „kdo dřív přijede, ten parkuje zdarma“, jsou Vršovice (které patří pod Prahu 10). Nejde jen o hlavní město – v době, kdy radnice po celé Evropě přemýšlejí, jak snížit počet aut v centrech, něco podobného čeká většinu velkých českých měst. O podobném systému uvažuje například Brno. Na omezení parkování není nic, co by městům nevyhovovalo.

Do tramvají

Praha 7 – tedy Holešovice a Letná – a Praha 2 (Vinohrady a Nové Město) mají s modrými zónami spoustu zkušeností. Starosta sedmičky Jan Čižinský o nich říká, že jsou „nástroj, a ne řešení“: Praha 7 už teď má problém s tím, že je vydaných víc parkovacích povolení, než je na ulicích místa, a vyjednává proto s developery o budování dostupného veřejného parkování v nových projektech. „Modré zóny jsou ale v zásadě pozitivní věc – pokud jsou součástí budování atmosféry ohleduplnosti, doplněné třeba snižováním rychlosti,“ vysvětluje starosta. Čižinský patří k těm, kdo si nemyslí, že méně aut v ulicích je automaticky dobře. „Jde samozřejmě o míru, ale auta jsou také pohyb a také ona…

I_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

redaktor, Fokus

brolik

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte