59A_profimedia_R35_2016
Airlander 10 • Autor: Profimedia, SWNS

Nejprve vyvolala při premiérovém letu 17. srpna ohromující dojem. Nejdelší současná vzducholoď světa tiše plula vzduchem a vzbuzovala pocit neskutečna, jako by se na večerní obloze střední Anglie náhle zjevil kosmický koráb mimozemšťanů. První dvacetiminutová zkouška dopadla skvěle a podle optimistických hlasů odstartoval stroj původně vyvíjený pro americkou armádu novou éru vzdušné dopravy, kdy žádná lokalita na Zemi nebude díky obřím vzducholodím natolik nepřístupná, aby tu nemohla vzniknout mamutí stavba, případně začít průzkum nebo těžba.

O týden později však přišlo vystřízlivění. I druhý let elegantní bílé velryby probíhal podle společnosti Hybrid Air Vehicles (HAV) bezproblémově, ale při přistání došlo k nehodě. Vzducholoď Airlander, po manželce prezidenta firmy pojmenovaná Martha Gwyn, se nejprve kotvícím lanem omylem dotkla drátů vysokého napětí, poté ostře sklonila příď k zemi, chvíli klesala jako ve zpomaleném filmu a nakonec přišel náraz. Po něm se naklonila na bok jako raněné zvíře a několikrát poskočila vpřed, přičemž vyvolala úprk obslužného personálu.

Nikomu se nic nestalo, ale poškodil se kokpit. Stroj o délce fotbalového hřiště a výšce devítipatrového domu podle konstruktérů neměl z oblohy srazit ani hurikán, přitom havaroval za klidného slunečného dne. Leckdo si tak možná vzpomněl, že se korpulentní kráska rodila na místech, která se do historie vzducholodí zapsala krvavým písmem. I ti, kdo v  prokletí nevěří, nejspíš aspoň na chvíli zapochybovali,…

I_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte