Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Agenda

Jak zrychlit rychlík

Obyvatelé jednoho z nejzastrčenějších koutů Česka se uprostřed léta dozvěděli nepříjemnou novinu: brzy budou ještě o něco více zastrčení. Řeč je o Šumpersku a Jesenicku. Kdo sem nyní chce cestovat vlakem, musí na hlavním tahu Praha–Ostrava vystoupit z rychlíku v Zábřehu na Moravě a odtud pokračovat na sever jiným spojem. V tomhle samozřejmě nejsou místní sami. Ministerstvo dopravy ale teď rozhodlo, že od letošní zimy to bude složitější. Celkem devět rychlíků ze 44, které tady denně zastaví, bude Zábřehem od prosince jen projíždět a cestující do Šumperku a Jeseníku tak budou mít menší výběr spojení. Proti rozhodnutí se vzedmula vlna nevole místních politiků. Ministerští plánovači se brání, že od příchodu soukromníků na trať se doba změnila. Aby mohl stát konkurovat dopravcům jako RegioJet nebo Leo Express, je podle jeho zaměstnanců nutné rychlíky zrychlit. A to znamená omezit zastavování.

Klady absolutně převažují

Vymýšlení nových koncepcí železniční dopravy má pod palcem Ondřej Michalčík. Podle tohoto ministerského úředníka je dosavadní systém pocházející z roku 2009 neudržitelný. Tehdy neexistovaly služby soukromých dopravců. Jejich příchod prudce zvedl počet vlaků na českých kolejích – obzvlášť na prémiových trasách jako Praha–Ostrava. V praxi to znamená, že když po kolejích jede soukromý expres z Prahy, pomalejší rychlík musí na vedlejší kolej a to ho ještě více zpomalí. Takovým vlakem pak cestuje stále méně lidí. To je případ devíti rychlíků typu R18, které už…

I_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Horký

redaktor, fokus

horky
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte