Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Komentáře

Cestou na Proximu

Astronomové objevili, že u nejbližší hvězdy se nachází planeta podobná Zemi

Návod pro mezihvězdné cestovatele: Zajeďte si do Kapského Města, za jasného letního večera pohlédněte k obloze a pak odstartujte směrem k souhvězdí Jižního kříže; po malé opravě kurzu se jedna z jasných hvězd začne rozpadat na tři různě barevné. Jedna z nich je vaším cílem, je to Proxima v souhvězdí Kentaura. Je výjimečná tím, že je ze všech hvězd Slunci nejblíž.

Důvod k takové cestě by tu byl. Astronomové totiž u Proximy minulý týden objevili planetu jen o něco málo větší než Země, která obíhá v takzvané obyvatelné zóně, může na ní tedy být kapalná voda. Proxima je malá chladná hvězda, červený trpaslík, takže moc nezáří; planeta kolem ní ale krouží velmi blízko, v pouhých pěti setinách vzdálenosti, jež dělí Zemi od Slunce.

Zanechme však snění. Především je to přece jen trochu dlouhá cesta, k Proximě je to 4,25 světelného roku. Kdybychom Slunce zmenšili na velikost pingpongového míčku a umístili jej do Prahy, nacházela by se nejbližší hvězda zhruba na půl cesty mezi Londýnem a Dublinem.

Proxima navíc deptá své okolí výšlehy rentgenového záření, a vhodné podmínky k životu na její oběžnici proto nejspíš nepanují. Planeta také obrací ke své hvězdě pořád stejnou tvář podobně jako Měsíc k Zemi, takže si lze představit, že na jedné její polokouli bude značné horko, zatímco na druhé neustále silný mráz.

Podstatné ale je, že jestliže se potenciálně obyvatelná planeta zemského typu nachází i u nejbližší hvězdy, pak se podobné světy dají očekávat více méně všude. Také řada…

I_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 778
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte