34-profil-koudelka-bis
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Rezidenční zahrada velvyslance USA ten den přetékala desítkami osobností českého veřejného života. Bylo 4. července a ve stínu vysokých stromů postával v hovoru s několika dalšími lidmi nenápadný padesátník, který sem tak jako oni přišel na oslavu Dne nezávislosti. Když k němu přistoupil novinář, nedal najevo vůbec žádné překvapení. „To jste si mě musel s někým splést,“ odpověděl na dotaz, za jak vážné považuje jako šéf zdejší kontrašpionáže aktivity ruských špionů na českém území. Jeho klid a jistota byly tak nakažlivé, že navzdory stoprocentní informaci o jeho identitě mu skoro nešlo nevěřit. Ale omyl to nebyl. Minulý týden usedl dlouholetý šéf kontrašpionáže BIS Michal Koudelka do křesla ředitele civilní tajné služby. Jeho obličej otiskla všechna média a skrývat se teď už nejde.

Zamést stopy

K výbavě dobrého zpravodajce patří nezanechávat za sebou žádné dohledatelné stopy. A Michal Koudelka ovládl tohle umění dokonale: ve veřejných zdrojích o něm za posledních dvacet let není jediná zmínka. Že někdo takový existuje, vyšlo veřejnosti najevo, až když premiér Bohuslav Sobotka nedávno potvrdil, že s ním počítá do čela BIS. Do té doby Koudelku znali kromě několika ne si tím úplně jistých novinářů jen jeho kolegové a pak ti, o něž se on sám zajímal: v posledních letech především ruští a čínští špioni.

Kontrašpionážní odbor, který Koudelka vedl od roku 2006, měl za úkol mapovat jejich aktivity na českém území, a když závažným způsobem ohrožovali bezpečnost Česka,…

I_obalka_R34_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R34_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundra-stihly kopie
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2145

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte