34-hlava
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Pravidelný autor této rubriky je právě na dovolené a my si můžeme být s velkou pravděpodobností jisti, že se nemá tak báječně, jak si představoval. Ne snad, že bychom mu zasloužený odpočinek nepřáli. Klidně je i možné, že týdenní odstávku neprovází žádné nepředpokládané katastrofy, jako když se vám ztratí zavazadla, pokazí počasí nebo uprostřed partnerské idyly ucpe odpad na chalupě. Nic podobného. Vědci mají ale odůvodněné podezření, že nám konstrukce lidského mozku jiný průběh než mírné zklamání vlastně ani neumožňuje. Vyjma několika životních překvapení, která si pak zpravidla ještě dlouho pamatujeme, není skoro nikdy nic tak skvělé, jak jsme si to původně představovali.

Sny o ráji

Před nějakou dobou prováděl Robert Sapolsky, profesor neurovědy a neurochirurgie ze Stanfordovy univerzity, další z mnoha experimentů týkající se produkce dopaminu, chemické látky produkované v mozku. Nejznámější (ale zdaleka ne jedinou) funkcí dopaminu je role, již sehrává při prožívání pocitu štěstí a uspokojení. Bez dopaminu v mozku u člověka (ale ani lidoopa) štěstí není – a profesora Sapolského zajímalo, jaký vliv má uvolňování této látky na lidské a opičí chování.

Série pokusů probíhala tak, že opice podle světelného signálu poznaly, že začalo zvláštní období, během nějž platí, že když desetkrát stisknou páku, dostanou dobrotu. Rozsvítilo se světlo. Opice nadšeně lomcovaly klikou. A ejhle, trs hroznů. Zároveň profesor měřil, jak se během celé operace mění množství…

I_obalka_R34_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R34_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1902

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte