Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost, V hlavě

Dovolená se obvykle nepovede

Přesto si zasloužený odpočinek můžete skvěle užít

Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer
Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer

Pravidelný autor této rubriky je právě na dovolené a my si můžeme být s velkou pravděpodobností jisti, že se nemá tak báječně, jak si představoval. Ne snad, že bychom mu zasloužený odpočinek nepřáli. Klidně je i možné, že týdenní odstávku neprovází žádné nepředpokládané katastrofy, jako když se vám ztratí zavazadla, pokazí počasí nebo uprostřed partnerské idyly ucpe odpad na chalupě. Nic podobného. Vědci mají ale odůvodněné podezření, že nám konstrukce lidského mozku jiný průběh než mírné zklamání vlastně ani neumožňuje. Vyjma několika životních překvapení, která si pak zpravidla ještě dlouho pamatujeme, není skoro nikdy nic tak skvělé, jak jsme si to původně představovali.

Sny o ráji

Před nějakou dobou prováděl Robert Sapolsky, profesor neurovědy a neurochirurgie ze Stanfordovy univerzity, další z mnoha experimentů týkající se produkce dopaminu, chemické látky produkované v mozku. Nejznámější (ale zdaleka ne jedinou) funkcí dopaminu je role, již sehrává při prožívání pocitu štěstí a uspokojení. Bez dopaminu v mozku u člověka (ale ani lidoopa) štěstí není – a profesora Sapolského zajímalo, jaký vliv má uvolňování této látky na lidské a opičí chování.

Série pokusů probíhala tak, že opice podle světelného signálu poznaly, že začalo zvláštní období, během nějž platí, že když desetkrát stisknou páku, dostanou dobrotu. Rozsvítilo se světlo. Opice nadšeně lomcovaly klikou. A ejhle, trs hroznů. Zároveň profesor měřil, jak se během celé operace mění množství…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.