Kultura

Uspořádání světa. Státní zájmy, konflikty a mocenská rovnováha

Pro politiku i literaturu je skvělé, že Henry Kissinger už jen píše

Počátkem srpna odtajnil Bílý dům dokumenty z konce sedmdesátých let, z nichž plyne, že bývalý americký ministr zahraničí Henry Kissinger nebyl jen osobním přítelem argentinského diktátora Jorge Videly, odpovědného za smrt a zmizení desítek tisíc oponentů jeho režimu. Ke zděšení amerických diplomatů a poradců prezidenta Jimmyho Cartera aktivně sabotoval snahy Bílého domu přivést diktátora k rozumu a k dodržování lidských práv.

To je jen jeden z mnoha hříchů, jichž se podle slavného amerického esejisty Christophera Hitchense tento „lhář se skvělou pamětí“ ve své kariéře dopustil. Hitchens napsal o Kissingerovi knihu, v níž ho líčí jako válečného zločince, který uměle prodlužoval válku ve Vietnamu, podporoval či spoluorganizoval masakry a vraždy odpůrců diktatur v Bangladéši, na Východním Timoru, v Chile nebo na Kypru.

Co na tato obvinění říká Kissinger? Brání se knihami, které chrlí v neuvěřitelném tempu už desítky let. Ta nejnovější se jmenuje Uspořádání světa (v originálu World Order) a lze z ní soudit, že své kritiky vnímá jako dotěrné intelektuály, kteří jsou pro světový mír mnohdy nebezpečnější než diktátoři – například proto, že jsou schopni vyvolávat revoluce. A revoluce Kissinger doslova nesnáší, neboť „podnikají útok na nic netušící režim“ a často rozvrátí křehkou rovnováhu na celých kontinentech.

Vládci versus lid

Taková byla i Francouzská revoluce v roce 1789, která podle autora otřásla „mezinárodní rovnováhou“ zaručovanou…

I_obalka_R34_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R34_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte