Pro některé z nás není největší záhadou těchto voleb, proč se propadly preference Donalda Trumpa, ale naopak, proč se mu daří tak dobře. Když vezmeme v úvahu zjevný nedostatek kvalifikace, absurdní návrhy, pokrytectví, nechutnou rétoriku a naprostou neschopnost, kterou prokazuje jako kandidát, jak je možné, že neprohrává v každém státě o deset procent?

Jinými slovy, kdo jsou Trumpovi voliči a proč se ho drží? Dobrý spisovatel nadaný pozorovacím talentem někdy dokáže vnést do věci více světla než deset průzkumů. J. D. Vance to dokázal ve své kouzelné knize Hillbilly Elegy: A Memoir of a Family and Culture in Crisis (Vidlácká elegie: příběh rodiny a kultury v krizi). Kniha rychle vylétla na žebříčcích bestsellerů – a zaslouženě. Zeje v ní ale také několik zajímavých a důležitých mezer.

Všichni víme, že Trumpův vzestup je spojen s odcizením a hněvem třídy bílých pracujících. Příjmy této skupiny stagnují, jejich čtvrti se rozpadají, sny se jim rozplývají. Vance se ale dostává hlouběji a ukazuje, co tyto neosobní síly znamenají pro konkrétní osudy. Popisuje opuštěné děti, špatné pracovní návyky, drogovou závislost, násilí, vztek. Dělá to však s pochopením a láskou. Píše koneckonců o vlastní rodině.

Funkce státu

Vance vidí celý problém jako kulturní záležitost, krizi hodnot, postojů a mravů. „My vidláci se už sakra musíme jednou probudit, přestat házet vinu na Obamu, Bushe nebo anonymní firmy a začít se ptát sami sebe, co můžeme udělat, aby se věci hnuly…

I_obalka_R34_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R34_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte