Od pompézního zahajovacího ceremoniálu až po závěrečnou přehlídku vítězů a poražených se na olympiádě (přesně v duchu kunderovské definice kýče) dojímáme nad tím, že se dojímáme. Přehnané emoce mají ovšem pro lidstvo nepopiratený přínos: právě díky zhlédnutým melodramatům si z Ria už po půlce odnášíme i něco víc než jen snůšku rekordů a sportovních tragédií. První týden nabídl hned několik příběhů, které obletěly planetu a do globální paměti se zapíšou víc než nekonečná sbírka zlatých medailí obojživelného plavce Michaela Phelpse.

Dělat si kamarádské selfie se soupeřkou, jež reprezentuje národ, s nímž je vaše země ve válečném stavu, vyžaduje větší kuráž než skákání po kladině. Zvlášť tedy pro Hon Su-čong ze Severní Koreje, která během tréninku souhlasila s nápadem jihokorejské gymnastky Lee Eun-ju udělat si společnou rozesmátou fotku. Ano, spojovat sportem nesnášející se národy, to je pořád smysluplná olympijská myšlenka.

O pár dní později nicméně zpravodajství opanoval jiný záběr. Plavkyně Lilly King zabalená do americké vlajky oslavuje vítězství na 100 metrů, zatímco vedle ní pláče stříbrná Ruska Julija Jefimova. Ne snad že by ji zdrtilo dohmátnutí „až“ na druhém místě. Slzy jí tekly kvůli tomu, že na ni publikum pískalo a bučelo, protože byla dvakrát usvědčená z dopingu.

Bylo to poprvé, kdy soupeři otevřeně mluvili o tom, že jim vadí přítomnost někoho, komu bylo dokázáno, že dříve podváděl. Samozřejmě jim jazyky rozvázal předolympijský skandál, kdy celé ruské…

I_obalka_R33
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R33
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1664

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte