Perete? Vaříte? Vytíráte podlahu? Uklízíte po ostatních? Staráte se o nemocné rodiče nebo o děti? Pak jste pravděpodobně rodu ženského. Podle průzkumu OECD i mnoha dalších šetření věnují totiž muži těmto pracím celosvětově o polovinu času méně než ženy. Například Američanky v průměru denně „zaměstnává“ neplacená práce čtyři hodiny, muže asi dvě a půl. Na Blízkém východě vykonávají ženy a dívky všemožnou bezplatnou práci přes pět hodin denně, muži jen asi hodinu. A tento dramatický rozdíl se netýká jen chudších vrstev, jak se ukázalo, když se do tohoto tématu na začátku roku vložila Melinda Gates, která s manželem Billem Gatesem řídí jejich nadaci. Rozepsala se o tom, jak i přes to, že mají oba v zaměstnání srovnatelnou roli, a přes snahu o domácí rovnoprávnost a zapojení dětí, zůstává ona každý večer poslední v kuchyni a ještě něco utírá, čistí, dorovnává.

Doma tomu proto, když jeden už sedí na gauči, otevírá časopis nebo naopak zavírá oči, zatímco ten druhý ještě jde s odpadky či skládá prádlo, teď říkáme Melindin moment – a že jich nemáme málo. V Česku jsou to možná nákupy, uklízení nebo příprava svačin pro děti, jinde je to manuální práce jako sbírání dříví a nošení vody. Dívky vstávají, aby to stihly před školou, zatímco jejich bratři v klidu spí.

Proč to nefér rozdělení v rodině, kromě toho, že jde o čirou bezohlednost, tolik vadí? Čím víc se ženy starají o všechno a všechny kolem, tím méně jsou odpočaté. Jejich muži se mohou v práci lépe soustředit, mají víc času…

I_obalka_R33
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R33
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte