Před několika dny mě na CNN požádali, zda bych nemohl vysvětlit jeden z případů, kdy Donald Trump prohlásil něco prokazatelně lživého a potom se ze všeho vysekal jedním sarkastickým tweetem a rozhořčeným rozhovorem. Odpověděl jsem, že se Trump chová stále stejně a že pro jeho styl existuje termín: žvásty. Za svoji poznámku jsem si vysloužil potlesk i pískot od stoupenců jednotlivých stran, výraz jsem ale nepoužil náhodně. Trump má mnoho tváří, některé jsou temné a nebezpečné, v hloubi duše je ale mistrem žvástu.

Harry Frankfurt, významný profesor morální filozofie působící dříve na Princetonské univerzitě, napsal v roce 1986 skvělý esej s názvem On Bulshit (O žvástu). V něm Frankfurt zásadně rozlišuje mezi žvástem a lží. „Lež si vyžaduje soustředěný přístup. Vytváří se tak, že se na určité místo vloží konkrétní nepravdivá informace. (…) Aby bylo vůbec možné zkonstruovat lež, (její autor) si musí myslet, že zná pravdu.“ Člověk, který pracuje se žvástem, ale podle Frankfurta „nestojí na straně pravdy ani nepravdy. Jeho oči se vůbec neupírají na fakta. (…) kromě situace, kdy fakta potřebuje, aby mu prošlo, co říká. “ Frankfurt píše, že žvanilové „se raději než na konkrétní detail soustředí na širokoúhlý záběr“ a že se jim naskýtá „širší škála příležitostí k improvizaci, barvitosti a hře s představivostí“. Spíše než o obratnost se v jejich případě jedná o skutečné umění.

Donald Trump tímto způsobem funguje celý život. Vychloubá se – a vychloubá a vychloubá – svým…

I_obalka_R32
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte