V poslední době jezdím s kolegy jednou za rok provádět měření na evropském výzkumném reaktoru v Grenoblu. Neutrony, které jaderná reakce produkuje, totiž umožňují detailně zkoumat interakce mezi ionty solí ve vodě a ověřovat tak naše počítačové modely biologických systémů. Podobných zařízení je na světě jen pár a to v Grenoblu je pro naše účely nejlepší.

Reaktor vybudovaly v sedmdesátých letech minulého století Francie, Německo a Velká Británie, které jej také z velké části financují. Skvělé fungování celého komplexu proto s trochou nadsázky stojí na třech pilířích – francouzské lásce k jaderným zařízením, německé preciznosti a britském zdravém rozumu. Navíc přes přísná bezpečnostní opatření, která jsou celkem pochopitelná u reaktoru s palivem obohaceným několikrát víc než v Temelíně, a tedy srovnatelně s jadernými zbraněmi, není nikde zbytečná byrokracie. Člověku trvá jen pár minut, než se po ukázání občanky dostane k vlastnímu měření, které probíhá jen několik metrů od jádra běžícího reaktoru.

Letos v létě se veškeré mimovědecké debaty u reaktoru točily kolem britského referenda. Diskuse byla trochu jednostranná, protože v akademické komunitě není mnoho lidí, kteří by brexit podporovali. Všichni Britové vyjadřovali velké obavy. V nejbližší budoucnosti se nejspíš nic dramatického nestane, dlouhodobější výhled už je ale mnohem méně jasný. Kdyby Britové z projektu evropského reaktoru vystoupili, byla by to škoda pro obě strany. Británie má svůj dosluhující výzkumný…

I_obalka_R32
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte