'grannies' are exercising early morning in a Havana park
Havana park • Autor: Alamy, Profimedia

Takových měst, jako je Nova Andradina ve státě Mato Grosso do Sul, jsou v Brazílii tisíce. Zástavba je stará maximálně padesát, šedesát let a nejstaršími historickými památkami jsou obyvatelé města, kteří ho zakládali. Bydlí jich tady kolem čtyřiceti tisíc. Na nádraží potkáte kovboje z okolních farem s širokými slamáky na hlavách, ale i hipstery s laptopem. A hned za nádražím je park.

Není na něm nic zajímavého. Skejťáci se každou neděli večer scházejí u U-rampy a bezdomovci vždy ráno kolem sedmé balí stany. Uprostřed parku kvetou fialově jacarandy a na malém betonovém plácku září čerstvě natřené posilovací stroje pro seniory. Dnes na nich cvičí parta hasičů. Hecují se a záda se jim lesknou potem. Nejdřív si dali pár koleček kolem parku, kličkovali mezi zaparkovanými kamiony, pak to trochu přepálili a poslední kolečka namísto běhu jen šli. Koneckonců rychlá chůze neboli „caminhada“ je v Brazílii synonymem pro běhání. Brazilci, kteří se pohybují nejraději v autech, považují chůzi vlastně už za běh.

Můj pes Titán vstává přesně v šest. Je to belgický ovčák malinois a chůzi za běh rozhodně nepovažuje. Každé ráno se dožaduje skutečného běhu, a když se přepnu do brazilského chodeckého stylu, napne vodítko k prasknutí a ochotně se promění v tahací stroj. Dlouhé měsíce před olympiádou jsme v parku s Titánem a partou hasičů běhávali sami.

Když však do městečka dorazila olympijská pochodeň a všechny obchody, školy a úřady musely na příkaz radnice zavřít, aby obyvatelé mohli…

I_obalka_R32
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte