Kdyby se bývala postavila celá, byla by karlínská Invalidovna jedním z největších dobročinných projektů, který v evropských dějinách státní moc vybudovala pro veřejnost. Areál nechal postavit císař Karel VI. po vzoru stejnojmenného pařížského zařízení pro válečné veterány v polovině 18. století. Chtěl poskytnout útočiště těm, kteří bojovali za panovníka a vzhledem ke svým zraněním či stáří už se nemohli o sebe postarat. Ochranu tu měly najít čtyři tisíce invalidů s rodinami.

Stát by se takové stavby zbavovat neměl.

Tweetni to

Nakonec se v Praze postavila jen devítina z původního gigantického plánu, ale i tak je to architektonický macek. Sto metrů na délku, sto metrů na šířku. O veterány se tu pečovalo až do roku 1935, pak armáda barokní areál od Kiliána Ignáce Dientzenhofera využívala jako archiv. V roce 2002 ho vytopila Vltava a od té doby vojáci přemýšleli, co si se stavbou v zátopovém území počít. Loni ji předali Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, který ji nyní nabídl k prodeji. Vyvolávací cena: 637 689 000 korun. Už teď je jasné, že tím stát při následné dražbě (a my všichni s ním) přichází o něco nenahraditelného.

Baroko pouze naoko

Minulý týden skupina historiků architektury zaslala otevřený dopis ministrům financí a kultury. Varují, že nový majitel památku logicky bude chtít využít komerčně, což si vynutí radikální přestavbu, jak to známe třeba z Palladia, z něhož po proměně na obchodní dům zůstala stát jen…

Respekt-31
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Respekt-31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1790

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte