File Photos From ISIS Or Daesh
Autor: Abaca, Profimedia

Policie podle informací Respektu vyšetřuje případ prvního Čecha, který se - jak tvrdí - chtěl přidat k teroristům Islámského státu. Muž nebyl součástí větší, provázanější skupiny, měl jednat sám za sebe.

Policie ho původně vyšetřovala na svobodě, v dalších výsleších jí však měl sdělit natolik závažné informace o zamýšleném působení v Sýrii, že na něj nechala uvalit vazbu. „O vazbě bylo rozhodnuto nedávno, důvody byla obava z pokračování trestné činnosti a možnost útěku,“ říká místopředsedkyně příslušného soudu Plzeň-jih Simona Kuboušková.

Respekt identitu muže zná, ale kvůli rané fázi vyšetřování a tlaku na rodinu se redakce rozhodla, že ji nezveřejní. K dispozici jsou zatím jen kusé poznatky, policie na věc uvalila informační embargo. Muž byl zadržen letos v lednu v Turecku na jednom z tamních mezinárodních letišť. U sebe měl mít další letenku na vnitrostátní linku na syrské hranice. Turecká strana ho vrátila do Česka, kde začal být vyšetřován.

Respekt-31
Muž je stíhán kvůli účasti na organizované zločinecké skupině, konkrétně Islámském státu. Proč se k němu chtěl přidat a co přesně chtěl dělat, není jasné. Veřejně dohádatelných informací o něm není příliš. Na svém twitterovém účtu má pouze jeden odkaz, a to na počítačovou hru. V kolonce sledujících má sedm položek, vesměs jde o arabské informační stanice a kanály.  Stejným uživatelským jménem, které používá na Twitteru, byla v minulosti olajkována videa propagující džihádisty.

Další informace si přečtete v novém Respektu 31/2016.

 

 

 

 

 

Respekt-31
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Respekt-31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte