Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Agenda Islámský stát

Český bojovník za Islámský stát?

Ve vazbě skončil první Čech, který mířil za džihádisty do Sýrie

File Photos From ISIS Or Daesh
Autor: Abaca, Profimedia

Policie podle informací Respektu vyšetřuje případ prvního Čecha, který se - jak tvrdí - chtěl přidat k teroristům Islámského státu. Muž nebyl součástí větší, provázanější skupiny, měl jednat sám za sebe.

Policie ho původně vyšetřovala na svobodě, v dalších výsleších jí však měl sdělit natolik závažné informace o zamýšleném působení v Sýrii, že na něj nechala uvalit vazbu. „O vazbě bylo rozhodnuto nedávno, důvody byla obava z pokračování trestné činnosti a možnost útěku,“ říká místopředsedkyně příslušného soudu Plzeň-jih Simona Kuboušková.

Respekt identitu muže zná, ale kvůli rané fázi vyšetřování a tlaku na rodinu se redakce rozhodla, že ji nezveřejní. K dispozici jsou zatím jen kusé poznatky, policie na věc uvalila informační embargo. Muž byl zadržen letos v lednu v Turecku na jednom z tamních mezinárodních letišť. U sebe měl mít další letenku na vnitrostátní linku na syrské hranice. Turecká strana ho vrátila do Česka, kde začal být vyšetřován.

Respekt-31
Muž je stíhán kvůli účasti na organizované zločinecké skupině, konkrétně Islámském státu. Proč se k němu chtěl přidat a co přesně chtěl dělat, není jasné. Veřejně dohádatelných informací o něm není příliš. Na svém twitterovém účtu má pouze jeden odkaz, a to na počítačovou hru. V kolonce sledujících má sedm položek, vesměs jde o arabské informační stanice a kanály.  Stejným uživatelským jménem, které používá na Twitteru, byla v minulosti olajkována videa propagující džihádisty.

Další informace si přečtete v novém Respektu 31/2016.

 

 

 

 

 

Respekt-31
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Respekt-31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte