29-kom3
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Židovským muzeem v Praze či Státním muzeem Osvětim-Březinka se v poslední době šíří nepěkný nešvar. V nebývalém množství se zde scházejí lidé ve věkové kategorii 20–40 let, aby si zde zahráli svou oblíbenou vybíjenou. Nejenže při sledování míče nešťastně vrážejí do ostatních návštěvníků, ale hlavně v zápalu hry vůbec nerespektují pietu těchto památných míst spojených s největší tragédií 20. století. Muzea proto oficiálně vyzývají občany, aby v úctě k těmto místům na nich své kratochvíle zanechali, neboť je to krajně nevhodné a necitlivé.

Tak to je samozřejmě naprosto švihlá představa. V souvislosti s celosvětovou mánií zvanou Pokémon Go jde ovšem o realitu. Rozšířenou realitu (jak se v tomto čísle dočtete v rubrice Civilizace). Házet po sobě míčem v bývalém koncentráku by snad nikoho nenapadlo. Ovšem lovit v něm mobilem virtuální postavičky a dělat u toho trhlé pohyby, to přijde spoustě lidí naprosto normální.

Jestli ještě někdo pochyboval, že s moderními komunikačními prostředky se nám realita nenávratně mění před očima, japonská herní společnost Nintendo mu v uplynulých dnech sebrala poslední argumenty.

S morčetem na pisoáru

Rozšířená realita spočívá v tom, že se digitální svět propojuje s tím skutečným. U hráčů Pokémon Go se to viditelně projevuje fascinovaným sledováním telefonů, kterými snímají město či krajinu ještě soustavněji než japonští turisté při návštěvách hradů a zámků. Vtip je v tom, že se nesnaží pro své známé (či sami pro sebe do budoucna)…

I_obalka_R29_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R29_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1827

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte