Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Rozhovory, Společnost

Internet z nás dělá zombie

Willem Dafoe • Autor: PIERRE ANDRIEU
Willem Dafoe • Autor: PIERRE ANDRIEU

Pokud existovala v osmdesátých letech plných svalovců a silové kinematografie nepravděpodobná hvězda, byl to Willem Dafoe. Herec s obličejem „chlápka z mauzolea“ a mezerou mezi horními jedničkami, o níž dokonce vznikl film. Nedělá rozdíl mezi „uměleckými“ filmy a blockbustery. Herectví je jen jedno. „Lidé nejdou do kina, aby se od herců něco dozvěděli, ale aby mohli sledovat jejich zvířecí stránku,“ říká letošní host karlovarského festivalu, kam přivezl svůj poslední film o Pasolinim.

Slávu vám přinesl film, velkou část života jste ale spojil s divadlem. Od sedmdesátých let až do začátku nového milénia jste působil v divadelní společnosti The Wooster Group v newyorském SoHo. Jak se syn chirurga z amerického středozápadu stane součástí experimentální divadelní komunity v New Yorku?

Vždycky jsem měl pocit, že patřím někam jinam. A tak jsem se přestěhoval z místa, kde se toho moc nedělo, do města, kde se dělo všechno. Pokračováním té cesty je moje současné italské občanství a život v Itálii.

Jaký tehdy, v sedmdesátých letech, byl New York?

Fantastický. Samozřejmě se do toho promítá nostalgie, protože mi bylo dvacet, ale zbankrotovaný a nebezpečný New York byl vážně fascinujícím místem k životu. Byl jsem kluk ze střední třídy a miloval představu, že se stanu umělcem. Propadl jsem se ekonomicky o tři třídy dolů, ale chudobu jsem si romanticky užíval. Četl jsem knihy, které jsem neznal, a…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.