62_hertl03_foto_Zbyněk Hrbata_R25_2016
Ten zvuk mě paralyzuje. (Hort) • Autor: Zbyněk Hrbata

Sochy zobrazující křesťanské ctnosti v kapli Božího těla jsou tentokrát zakryté igelitem. Barokní prostor s honosnou klenbou při Univerzitě Palackého v Olomouci je zalitý rudým světlem, lavice využívané při konferencích jsou pryč, uvolnily místo tančícím lidem. Pozici oltáře, který jim udává rytmus, zaujal pro ten večer brněnský elektronický producent HRTL, vlastním jménem Leoš Hort.

Kroutit čudlíkama

Na stole má rozsvícenou lampičku, aby lépe viděl na spletenec drátů. Na první pohled působí chaoticky, ale čtyřiadvacetiletý Hort v něm dovede najít řád. Přepojováním kabelů vede zvuk podle citu čtyřmi kanály, prohání ho přes filtry a nabaluje na něj efekty a mění tak jeho barvu. K tzv. modulárnímu syntezátoru nemá připojené žádné klávesy, atmosférické i veselé rytmy vznikají přímo ve „střevech“ stroje. Melodii nehraje rukama, ale hlavou – jak sám říká. Každé vystoupení je svým způsobem jedinečné, protože nástroj nevydá totožný zvuk dvakrát; do hry se dostává nečekaný prvek náhody, jakého by počítač nebyl schopen. Ačkoli se dnes dá hudba vytvářet i v internetovém prohlížeči, mnozí elektroničtí producenti oprašují archaické nástroje s tím, že analogový zvuk vytvářený fyzickými přístroji je vřelejší než ten z jedniček a nul. Také Hort patří ke globálnímu trendu hudebníků, kteří chtějí jít pro vysněný zvuk „pod kapotu“ elektronické hudby. A z některých se díky tomu stávají i podnikatelé. Živí se výrobou přístrojů, které měly ze světa zmizet stejně jako vinyly nebo…

I_obalka_R25_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R25_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte