23-kom1sykova
Eva Syková • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Doutnající skandál kolem léčby kmenovými buňkami dospěl minulý týden k částečnému rozuzlení: badatelka a senátorka Eva Syková rezignovala na své nejdůležitější vědecké funkce. Důkazy, které se podařilo získat České televizi a týdeníku Respekt, totiž svědčí o tom, že nutila pacienty zařazené do klinické studie ve Fakultní nemocnici v Motole, aby za terapii kmenovými buňkami zaplatili 150 tisíc korun.

Něco takového je nejen krajně neetické (připomeňme, že podle e-mailové korespondence s pacienty žádala v jednom případě Eva Syková, aby peníze dorazily „do úterý“, jinak bude probíhající terapie ukončena), ale také protiprávní. Klinická studie není léčba, ale výzkum; pacient se tu dobrovolně stává pokusným subjektem a společnost na něm testuje nevyzkoušený lék, který ho teoreticky může i zabít. Za tohle se v civilizovaných zemích neplatí a Eva Syková si na své experimenty měla sehnat peníze z grantů nebo od soukromého investora. Vlivu na to měla dost – ve funkci první místopředsedkyně vládní Rady pro vědu, výzkum a inovace byla pravou rukou vicepremiéra Bělobrádka a v podstatě nejmocnější postavou české vědy.

Vyšetřování klinické studie, která se týkala nevyléčitelné nemoci amyotrofické laterální sklerózy (ALS), se minulý týden rozběhlo v motolské nemocnici a také ve Státním ústavu pro kontrolu léčiv. Obě instituce jsou do skandálu namočené, přesto zatím není důvod se domnívat, že se kauzu pokusí zamést pod koberec. Motolská nemocnice, jejíž lékaři v případu figurují,…

I_obalka_R23_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 59 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R23_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 59 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte