Roskilde Festival 2015 Paul McCartney • Autor: Profimedia, TEMP EPA

Scénář večera bývá velmi podobný. Po zvukové zkoušce, na kterou přijde vždy včas, se stáhne do své šatny. Chvíli cvičí jógu, potom o samotě sleduje americké seriály a čeká, než to vypukne. Desetitisícové davy ve sportovních halách vstávají už při prvních tónech a také on, přestože překročil sedmdesátku, viditelně ožívá. Publikum zná každé slovo, zpívá sborem a nesedne si, dokud téměř tříhodinová show neskončí. Zazní takřka 40 písní – drtivá většina pochází z katalogu The Beatles. Zcela civilní Paul McCartney září – a zpívá svým charakteristickým mladickým hlasem, který během koncertu udržuje v kondici jen pár hlty čisté vody.

Působí to nejen jako oslava muzikality, ale i vytrvalosti a tolik potřebné naděje, že mladistvost nesouvisí pouze s věkem. Na začátku šedesátých let to vypadalo, že se objevila jen další módní vlna. Z rockové hudby se ale stal globální kulturní hybatel, který dnes oslovuje už třetí generaci posluchačů. A vlna nyní dospěla do paradoxní podoby. Hudebníci ve věku 70 plus, jako jsou The Rolling Stones, Roger Waters, Neil Young nebo Bob Dylan, nepřestávají hrát obřím davům. Všichni byli přímo u počátku rockového žánru a dnes na pódiu odehrávají jeho dost možná poslední dějství. Jako by to cítili oni i jejich publikum.

Nejspíš nikdo nezosobňuje esenci rockového muzikantství tak jako Paul McCartney a svět se ho pořád nedokáže nabažit. Ačkoli zůstane navždy zafixovaný jako jeden z The Beatles či jako polovina unikátního tvůrčího dua Lennon-McCartney,…

I_obalka_R23_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 59 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R23_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 59 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1408

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte