Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Roskilde Festival 2015 Paul McCartney • Autor: Profimedia, TEMP EPA
Kultura Téma

Slavnější než Beatles

Tři generace po boku Paula McCartneyho

Scénář večera bývá velmi podobný. Po zvukové zkoušce, na kterou přijde vždy včas, se stáhne do své šatny. Chvíli cvičí jógu, potom o samotě sleduje americké seriály a čeká, než to vypukne. Desetitisícové davy ve sportovních halách vstávají už při prvních tónech a také on, přestože překročil sedmdesátku, viditelně ožívá. Publikum zná každé slovo, zpívá sborem a nesedne si, dokud téměř tříhodinová show neskončí. Zazní takřka 40 písní – drtivá většina pochází z katalogu The Beatles. Zcela civilní Paul McCartney září – a zpívá svým charakteristickým mladickým hlasem, který během koncertu udržuje v kondici jen pár hlty čisté vody.

Působí to nejen jako oslava muzikality, ale i vytrvalosti a tolik potřebné naděje, že mladistvost nesouvisí pouze s věkem. Na začátku šedesátých let to vypadalo, že se objevila jen další módní vlna. Z rockové hudby se ale stal globální kulturní hybatel, který dnes oslovuje už třetí generaci posluchačů. A vlna nyní dospěla do paradoxní podoby. Hudebníci ve věku 70 plus, jako jsou The Rolling Stones, Roger Waters, Neil Young nebo Bob Dylan, nepřestávají hrát obřím davům. Všichni byli přímo u počátku rockového žánru a dnes na pódiu odehrávají jeho dost možná poslední dějství. Jako by to cítili oni i jejich publikum.

Nejspíš nikdo nezosobňuje esenci rockového muzikantství tak jako Paul McCartney a svět se ho pořád nedokáže nabažit. Ačkoli zůstane navždy zafixovaný jako jeden z The Beatles či jako polovina unikátního tvůrčího dua Lennon-McCartney,…

I_obalka_R23_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 59 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R23_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 59 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1340
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte