23-kom2-dalik
Marek Dalík • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Občanská demokratická strana zahájila kampaň pro krajské volby. Její druhá, neplánovaná kampaň probíhala minulý týden v soudních síních. Dva poslední premiéři ODS z nich sice vyšli bez záznamu v trestním rejstříku, protože figurovali jen jako svědci, v roli obžalovaných a – zatím – v jednom případě i odsouzených ovšem vystupovali jejich klíčoví lidé, Jana Nagyová, dnes Nečasová, a Marek Dalík. Případy je tedy nutné číst jako podstatnou součást příběhu o vládnutí občanské pravice v Česku a lekce z něj.

Mirek a Petr

Dalík a Nagyová nebyli sólisté utržení ze řetězu. Fungovali jako součást systému, za nějž nesli jejich nadřízení odpovědnost. Mirek Topolánek mnohokrát označil Dalíka za svého kamaráda, od konce devadesátých let fungoval Dalík dokonce jako blízký spolupracovník Topolánka, tehdy senátora a šéfa ODS. Po Topolánkově nástupu do premiérské funkce sice Dalík po jeho boku zůstal, ale překvapivě nikoli jako formální poradce. To mu umožnilo ignorovat zájem novinářů o detaily jeho působení po premiérově boku. Jeho práce se přitom týkala nejdůležitější Topolánkovy agendy včetně podezřelého dohadování v parlamentu.

Byl to evidentně problém. Víc lidí Dalíka obvinilo, že používá neetické metody, dokonce nabízí nebo vyžaduje úplatky, to vše jménem premiéra. Řada kritiků Topolánka nabádala, ať Dalíka oficiálně zaměstná, nebo se od něj distancuje. Topolánek to odmítl a toleroval Dalíka v pohodlné pozici lobbisty, který má excelentní přístup do kanceláře prvního muže…

I_obalka_R23_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 59 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R23_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 59 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2472

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte