Prezident Miloš Zeman minulý týden v jižních Čechách zopakoval prohlášení, že podnikatel a někdejší spolumajitel OKD Zdeněk Bakala musí skončit ve vězení. Zeman tak potvrzuje obavy, že když podobná slova vyjádřil poprvé, nešlo o přeřeknutí, ale politický program, který teď bude prosazovat. Něco takového však nelze nijak akceptovat či obhájit.

K nejdůležitějším výsadám demokratické společnosti patří, že politici neurčují, kdo má a kdo nemá (s výjimkou amnestie nebo milosti) skončit ve vězení. Ve vyspělých zemích politici dokonce ani nevyslovují, koho by si přáli vidět za mřížemi. Zatímco „obyčejní“ lidé to mohou říkat do omrzení, politici nemají dávat taková prohlášení, protože tím nepřímo ovlivňují policii, státní zástupce či soudce. Tím spíš, když si Miloš Zeman zve špičky bezpečnostních složek na Hrad a říká jim, jak se vzájemně potřebují.

Prezident nemůže tvrdit, že se jen snaží upozornit na problematickou situaci kolem OKD. Zdeněk Bakala (majitel týdeníku Respekt) je dnes jeden z nejkontrolovanějších a nejprobíranějších osob této země. Novináři, politici nebo zaměstnanci ministerstva financí dělají maximum, aby našli něco, co nesedí. Na základě podnětů se některými aspekty podnikání Zdeňka Bakaly zabývají policisté a státní zástupci. To všechno je naprosto v pořádku, protože pokud má společnost nějaké pochybnosti, instituce je dokonce musí přezkoumávat. Normální totiž není to, když se o vlivných aktérech mlčí, ale naopak, když se jim šlape na paty, pokud k tomu…

I_obalka_R23_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 59 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R23_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 59 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2066

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte