Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Středověk na ministerstvu

Úřednictvo se k literátům chová jako vrchnost k poddaným

Na ministerstvu kultury koluje čtyřsetstránkový materiál, jehož obsah může rozhodnout o osudu českého literárního provozu možná na desetiletí dopředu. O co jde? Česká republika doteď zaostávala za zeměmi regionu mimo jiné i tím, že zde chyběl literární dům či literární centrum, instituce, která by zastřešila propagaci a prezentaci české literatury nejen v zahraničí, nýbrž i v Česku. Zatímco v Polsku mají Institut knihy a na Slovensku Literární informační centrum, organizace, které s jasným posláním činí jasné kroky, česká literární prezentace tápe: ve Frankfurtu v roce 2015 například Česko nastoupilo s Komenským. Učitel národů v nadživotní velikosti byl centrem české expozice a hlavním tématem. (V Německu mimochodem málokdo ví, kdo je Komenský.) Místo současných autorů a jejich knih stánek zaplnily komerční prezentace tiskařských firem. Z knih dostaly velký prostor učebnice a slovníky. Jeden článek z literárního serveru H7O prezentaci výstižně shrnul jako „Středověk ve Frankfurtu“.

Podobné shrnutí by se dalo použít i v případě fungování ministerstva kultury. I zde se uplatňují středověké metody, kdy se s těmi, jimž by se mělo sloužit, zachází coby s poddanými, zatímco úřednictvo se chová jako vrchnost. (Toto vnímání ministerstva se mimochodem dobře odráží i v Česku dosud ustálené frázi „Vyšlo s laskavou podporou ministerstva kultury“. Slovo „laskavou“ zde nemá co dělat, jde o náplň práce ministerstva.) Materiály, které by z podstaty věci měly být konzultovány…

titulka_kindle
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

titulka_kindle
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte