Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Od věci

V kůži muže

64_foto_ Jitka Janů_R21_2016
Měli jsme spolu trochu přechozený vztah. (Lucia Moravanská alias Pán William) • Autor: JITKA JANU

Lucia Moravanská, studentka Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity, má velmi dobrého přítele. Pán William je sebevědomý kritik umění, hudebník a nadšený facebookový komentátor. Jejich vztah je velmi úzký – je to totiž Lucia sama, respektive její mužské alter ego. A také sociologicko-umělecký projekt.

Jaký Pán William vlastně je?

To je těžké říct, už proto, že jsem o něm psala bakalářskou práci a dostala se do stavu, jako bychom za sebou měli přechozený vztah, prostě ponorku. Vždy jsem se snažila, aby byl veselý, vtipný a zábavný. Chtěla jsem, aby byl přístupný, ale ukázalo se, že mnoho lidí projektu vůbec nerozumělo, čemuž se zpětně nedivím. Co se vizáže týče, má Pán William knírka, motýlka a košili, to jsou jeho hlavní poznávací znaky.

Kdy se Pán William zrodil?

Asi před třemi lety. Učila jsem se na státnice a byla pod tlakem. Pán William přišel jako vedlejší produkt; ze začátku šlo o soukromou záležitost spojenou s parodií maskulinity. Později začal fungovat jako identita na Facebooku a vystupovat i coby reálná osoba.

Co si máme pod parodií maskulinity představit?

Šlo v podstatě o performance. Pán William paroduje maskulinitu spojenou s fyzickou silou, agresivitou, zvýrazněnou heterosexualitou, vyšším společenským statusem. Nejvíc se to přetavilo v hudební tvorbě, kdy Pán William řeší vztah k ženám.

Kdo byl pro…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R21_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte