21-kom1singer (2)
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Guvernér České národní banky Miroslav Singer udělal dobře, že se rozhovořil (v deníku MFD) o svém pohledu na život až těsně před svým odchodem z funkce. Některé věci je totiž lepší u tak vlivného muže nevědět.

Třeba jeho přesvědčení, že česká politika je „strašně klidná, nenásilná“, zaskočí v zemi, kde v posledních letech téměř zmizela pravice a politiku opanoval miliardář podezřelý z estébácké minulosti a prezident, který nectí demokratická pravidla.

Zvláštní je i Singerův postřeh, že jsme si my Češi uměli „i tu totalitu zařídit co nejsnesitelněji“. V okupovaném, kolaboranty řízeném státě, kde bylo vyloučené jakékoli soukromé podnikání, likvidovalo se nonkonformní myšlení a do poslední chvíle se za jiné názory zavíralo do kriminálu, takové hodnocení překvapí. Zvlášť v podání člověka, na jehož realistickém odhadu veřejného dění závisela ekonomika a naše peněženky.

A do třetice: dá se uprostřed globalizace s levnou asijskou výrobou jen tak se Singerem tvrdit, že Češi už za Rakouska-Uherska živili svojí výrobou celou monarchii, a tradice by se tedy měli držet?

Singerovy názory však nejsou překvapivé: z čela ČNB odchází muž, který pevně věřil ve schopnost Česka dobře se postarat samo o sebe, a podle toho svoji instituci také řídil – s nedůvěrou k Evropě, s níž je přitom český stát pevně spojen, a jeho velké banky dokonce vlastnicky. Náklady a zisky Singerovy šestileté guvernérské kariéry budeme moci sečíst až časem. Je však dobře, že odchází: centrální banka by se…

I_obalka_R21_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R21_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2472

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte