Kultura

7x ve vedlejší úloze

Novinářka Alice Horáčková, jež předloni vydala objevnou knihu o básnířce Vladimíře Čerepkové, se nedávno vrátila s knihou rozhovorů 7× ve vedlejší úloze. Opět s bohatým fotografickým doprovodem a opět se zajímavým tématem – rozhovory se sourozenci slavných osobností. Oproti beatnické rebelce však není výsledek tak jednoznačný; tím spíš, že dramatické osudy sourozenců známých jmen vzbuzují očekávání.

Autorka mluvila s Ivanem Havlem, sestrou Arnošta Lustiga Hanou Hnátovou, Zdenou Mašínovou, Helenou Landovskou, se sourozenci Jana Zajíce Jaroslavem Zajícem a Martou Janasovou, s Janou Navrátilovou a bratrem romského rappera Gipsy.cz, Juliem „Gyullou“ Bangou. Spíše než sonda do jejich duší a názorů je však výsledkem setkání v kavárně nebo na venkovské chalupě.  Možná i proto, že sourozenci slavných příliš po slávě netouží a zpočátku se mnohým z nich do rozhovoru nechtělo. Horáčková jim tak uznale přitakává, nahrává, často za ně návodně vysvětluje věci a dbá, aby nikde nic nezaskřípalo ani nešlo příliš na hranu. Některé sice poměrně rozmluvila, jako třeba svéráznou Helenu Landovskou, nicméně čtenář záhy vycítí, že kniha je poznamenaná nedořečenými slovy a zároveň upovídanými větami, které spíš vzbuzují další otázky.

Že zejména sourozenci těch slavných, kteří emigrovali, trpěli šikanou komunistické diktatury, je bezpochyby hrozné. Nemohli ani studovat, ani pracovat, nebo dokonce skončili ve vězení. Ale bylo by potřeba aspoň nelítostného editora, který by z materiálu…

I_obalka_R20_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R20_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte